top of page
Writer's picture"Romain Rolland" FLS

Food for thought 2015 – едно вълнуващо домакинство

Updated: Jan 16, 2019

През 2015г. се реализираха дейностите по проект "Храна за мисълта" по програма Еразъм +. Във втората година на проекта ние отново сме домакини на ученици и учители от Холандия и Португалия. Първият ден от програмата включваше запознаване и представяне на основните насоки за предстоящата работа. Младите хора от Европа посетиха безплатната обиколка в сърцето на Стара Загора, където се запознаха с античната история и култура на града, докоснаха се до ежедневието на хората преди 2000 години и опитаха древноримски десерт. Непосредствено след обиколката групата посети Музея на религиите.


Във втория ден от проекта въведохме нашите чуждестранни приятели в тайнството на родното ни слово. С много емоции, притеснение и смях гостите ни овладяха основни етикетни формули за запознанство и социални контакти. За наша голяма изненада и удовлетворение на гостите ни не им беше трудно изговарянето на думи със специфично за българския език произношение като: риба, къща, цигулка, ъгъл, ютия и часовник. За успешната работа старателните ни ученици получиха грамоти. Учител на урока беше госпожа Боряна Георгиева - преподавател по БЕЛ в гимназията. Като помощник - учители се изявиха учениците от 11. в клас.


В третия ден на проекта ние разказахме още една част от магичната приказка на българската култура. С любезното домакинство на Международен младежки център - Стара Загора, Мрежа Хлебни къщи и КБНТ "Тракийци" гостите ни се потопиха в красотата на българския фолклор и традиции. Урокът на Таня Александрова, ръководител на КБНТ "Тракийци", включваше хора от 4 фолклорни области на България - Тракийска - Право тракийско хоро, Родопска - Сворнато, Добруджанска - Сборенка, Пиринска - Самоковско, не най-типичното пиринско хоро, но което се танцува в цяла България, и накрая Ръченица по желание на учениците. Ралица Георгиева от Мрежа Хлебни къщи потопи децата в магията на хляба. Бяха представени четири области от България с техните символи - Добруджа - житницата, Тракия с розите и Тракийските царе, Родопи с чановете, козяците, стадата, Мелник с виното и уникалната природа. Задача на учениците беше да пресъздадат тези символи на своите пити. Благодарим на всички партньори за прекрасните емоции, всеотдадеността и желанието, с което съхраняват и разпространяват красотата на нашия народ.



Четвъртият ден от проекта беше посветен на храната. Гостите ни присъстваха на урок по биология с тема "Храна – Белтъци, Въглехидрати, Мазнини". Проведоха експеримент за проверка на разтворимост на мазнини в етанол, демонстрация - цветна реакция за доказване на белтъци и извършиха йодна проба за доказване на въглехидрати в различни храни /мляко, брашно, ориз, ябълка, картоф и др./. В урока се наблегна и на темата за здравословното хранене. Занятието беше организирано от госпожа Павлина Запрянова, учител по биология в гимназията. С много чувство за хумор в ролята на водещи учители бяха Георги и Венцислав от 11. а кл., Мадлен от 11.б кл. и Цветелина от 12. б кл. Програмата продължи с посещение в Кортен - мандра Минчеви ЕООД. Участниците в проекта се запознаха с производството на сирене, кашкавал и кисело мляко. За самия цикъл на отглеждане на млекодайни крави и добиването на мляко ни разказаха домакините от ЕТ "ДИАНА - МИ-МИНЧО ИВАНОВ". Изказваме благодарност на всички родители и фирми, които ни оказват съдействие за толкова успешното реализиране дейностите по проекта.



В петия ден участниците в проекта се докоснаха до живота на прабългарите. Аулът (военно укрепление) на Багатурите е център за занимания, в който посетителите имат възможност да се докоснат до древната ни история. В комплекса има изградени терени за стрелба с традиционен лък, фехтовка с меч и щит, хвърляне на копие, езда, въртене на бич, експозиция на старинно облекло и въоръжение и др. Всички се забавляваха много превъплъщавайки се в древни войни, усетиха допира с коня, сражаваха се в битка, опънаха лъка, а някои успяха дори да облекат тежката ризница и снаражение. Прабългарска школа Бага-Тур - Иван, Илияна, Соня и ръководителите Багаина на школата Явор Гънчев и Боил Горан Гънчев. Облечени в старинни одежди и демонстрирайки своите умения те дадоха виден пример на всички, след това с усмивка въведоха всеки един от групата в света на прабългарите.



Участниците в проекта представиха пред родители, съученици и учители изследователските проблеми, по които работиха през последната седмица, и блоговете, в които са отразени техните авторски материали. Темите, по които работиха учениците, са свързани със сравняване на различните култури на хранене, производство на хляб, сирене, захар, ограничаване разхищението на храна, биопроизводство, здравословно хранене и др.



В последния ден от проекта българските ученици и техните гости имаха задача да приготвят по двойки традиционни български ястия и да ги представят. Бяха раздадени награди за най - вкусно ястие и най - добра презентация. Емоционалната раздяла е сигурен знак, че поставихме началото на много добри приятелства. Щастливи сме от прекараната седмица заедно и пожелаваме успех на проекта.



53 views0 comments

Comments


bottom of page